Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili Ne Zaman

Dini Günlerimiz Arasında Yer Alan ve İslam Alemi İçin Büyük Önem Taşıyan Mevlid Kandili Her Sene Özenli İbadetlerle Kutlanmaktadır. Mevlid Kandili Diğer Adıyla Veladet Kandili Olarakta Bilinmektedir. Hicri (1440) Rebiul-evvel Ayının 11. ve 12. Günleri Arasındaki Gece Olarak Kutlanan Mevlid Kandili, Miladi Takvime Göre Her Sene Farklı Tarihlere Denk Gelmektedir.


2021 Mevlid Kandili Gecesi Ne Zaman ?Mevlid Kandilinin Ne Zaman Olduğu Çok Sayıda Vatandaş Tarafından Merak Edilen Özel Bir Gündür. Hicri (1440) Rebiul-evvel Ayının Onbir ve Oniki Günleri Arasına Denk Gelen, Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Yapılan Resmi Açıklamaya Göre Miladi Takvim 17 Ekim 2021  Pazar Tüm İslam Alemi İçin Mevlid Kandili Bütün Müslümanların Bayramı Olarak Heyecanla Beklenen ve Özenle İhya Edilen Bir Gün Olacak.

 

Mevlid Kandili Ne Anlama Gelir ? Mevlid Kandili Önemi Nedir ? Neden Bayram Olarak Kutlanır ?Mevlid Kandili Bir Diğer Adıyla Veladet Kandili, İslam Aleminin Peygamberi Olan Muhammed Bin Abdullah'ın (S.A.V) Doğum Gecesidir. İnsanı İnsan Yapan Bütün Güzelliklerin Toplandığı Rahmet Elçisi Hazreti Muhammed'in (S.A.V) Dünyaya Geldiği Gün Olarak Kutlanan Mevlid (Vedalet) Kandili Dünyanın Her Kesiminde Her Sene Bu Gece Tüm Müslümanlar Tarafından Kutlanmaktadır. İslam'da Hz. Muhammed (S.A.V) 'in Doğum Günü Farklı Mezheplerce Farklı Zamanlarda da Kutlanabilmektedir.

Sunniler : Rebiul-evvel Ayının 11. Gecesini 12.'ye Bağlayan Gece

Şiiler : Rebiül-evvel Ayının 17. Günü Mevlid Günü ve 17'ye Dönen Geceyide Mevlid Gecesi Olarak Adlandırmışlardır.Bu İki Tarih Arasındaki Hafta İse Kutlu Doğum Haftası Olarak İlan Edilmiştir. Her Sene İslam Aleminin Bayramı Olarak Kutlanan Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in Doğumu Tüm Müslümanlarca Kutlu Doğum Haftası Olarak 7 Gün Boyunca İbadetlerle Kutlanır. Rebiül-evvel Ayı Nedir ?Rebiülevvel Ayı, Ay'ın Hareketleri Esas Olınarak Oluşturulan İslamı Takvim Aylarından Biridir.


Resulullah (S.A.V) Bu Ayda Dünyaya Geldiği İçin Arabi Ayların En Şereflisi Olarak Adlandırılmaktadır.Rebiül-evvel Ayı İçerisinde Bu Gün, Günlerin En Sevinçlilerinden ve Özel Olarak Kabul Edilerek Nitelendirilir. Peygamber Efendimiz'in Doğum Vakti Sabaha Yakın Bir Zamandır.

Mevlid Kandili Neler Yapılır ? Nasıl İbadet Edilir ?

 

Her Yıl Peygamber Efendimizin Dünyaya Gelişinin Yıl Dönümü Olarak İbadetler, Dualar ve Çeşitli Güzel Etkinliklerle İhya Edilen Mevlid Kandili, İslam Peygamberi Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)'in  İnsaf ve Adaletini,Merhametini,Sabır ve Metanetini,Cömertlik ve Keremini,Bireysel ve Toplumsal Hayatımızı Aydınlatan İnsanlığını ve İnsanlığa Sunduğu Güzel Değerleri Anlayıp Yaşantımızı Onun Yüce Ahlakıyla İyileştirip Güzelleştirebileceğimiz Bir Tazelenme Haftasıdır. Bu Özel Gün ve Hafta İbadetlerimizi Yoğunlaştırıp Dualara Daha Çok Sarılacağımız Fırsat Günleridir. Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) Efendimize Bolca Salavat Getirilir ve Dua Edilir.

 

Süleyman Çelebi Mevlidinde Bu Gün İçin "ol Rebiülevvel ayın nicesi on ikinci gice isneyn gicesi" 
Bu Ay İçerisinde Bilhassa On İkinci Gecesinde İhtiyaç Sahiplerine İkramda Bulunarak, Yüce Rabbimizin Alemlere Rahmet Olarak Gönderdiği Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) 'in Doğum Sevinci Canlı Tutulmaya Çalışılır ve Bu Vesile İle Öze Dönüşün, Yüce Yaradanımıza Yürekten Yakarış ve Yönelişin, Geçici ve Kalıcı Olanı Fark Edip Gönüllerimizi Arındırma Çabaları Göstermemiz Gereğini Hatırlayıp Dualar,Zikirler ve Çeşitli Diğer İbadetlere Yönelmeliyiz.

Etiketler: Mevlid Kandili Ne Zaman, Mevlid Kandili Ne Zaman 2021
Temmuz 30, 2021
Listeye dön