Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kur’an’ın  Bakara suresinin 183. Ayetinde şöyle der: “Ey İman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de sayılı günlerde farz kılındı ki takvaya ulaşasınız”. Oruç tutmak İslam’ın beş şartından biridir ki o da 11 ayın sultanı olan Ramazan ayında yapılır. Ramazan ayı hicri takvimine göre 9. Ay olup, Kur’an ayetlerinin inmeye başladığı aydır. Ramazan kelimesi “ramad” kelimesinden türeyerek güneşin aşırı ısısından dolayı taşların çok ısınması anlamına geliyor. Diğer bir rivayete göre ise, Ramazan kelimesi, yaz sonu, sonbahar başlarında yağarak yer yüzünü tozdan temizleyen yağmur anlamını taşıyan “ramda” kelimesinden türemiştir. Bu yağmur esas olarak dünyayı temizler ve aynı şekilde Ramazan ayında da müminler günahlarından arındırılır, kalpleri temizlenir. Ramazan, sosyal yardımlaşmanın, rahmet ve bereketin ayıdır, her şeyden önce ruhun arınmasıdır. Ramazan’da ruh sabırla eğitilir.

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İslam dininin beş şartından biri olan Ramazan ayında oruç tutmak Müslümanlar için Allah’ı bu kutsal ay boyunca hatırlamak ve Allah’ın haram kıldıklarını bir kat daha fazla dikkat ederek kaçınmakta demektir. Bu mübarek ay boyunca Müslümanların kutsal ibadethaneleri olan camileri doldurmak ve teravih namazlarına icabet etmek Ramazan ayının ayrı bir güzelliğidir. Diriliş Takı online mağazasında İslami Seri temalı koleksiyonu altında Cami Motifli Gümüş Yüzüklerimizi bulabilir Sizde Gümüş Yüzük Koleksiyonunuza İslami Motifli Gümüş Yüzüklerini Ekleyebilirsiniz.

Ramazan ayının esas gayesi Oruç tutularak insanlara yeme ve içmenin geçici, maneviyatın ebedi olduğunu anlatmaktır. Oruç tutmak ruhu arındırır ve sabrı eğitirken insanları  bedensel olarak da değiştiriyor, eğitiyor. Ama Oruç tutarken saatlerle aç kalmak zor olduğu için zaman zaman sağlık sorunları yaratabiliyor. Bu nedenle Ramazan ayında beslenme şekline mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

Ramazan ayı gelmeden önce yeme ve uyuma düzeninin değiştirilmesi, düzenlenmesi Ramazan ayında Oruç tutarken bu ayı daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu bir nevi vücudu Ramazana hazırlamaktır. Herkes kendi bedenini ve sağlık durumunu iyi bildiği için öncelikle kendi doktorunuz kendiniz olacaksınız. Durumunuza göre yeme düzeninizi oluşturacaksınız.

Çoğu insan sahurda yemek yemeyi reddeder. Ama gün içerisinde su ve yemek ihtiyacının karşılanması için sahurda yemek yemek gerekmektedir. Aksi taktirde saatlerce aç ve susuz kalma vücudun direncini düşüyor, sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sahurda daha enerjik yemekler tercih etmek gerekiyor. Özellikle protein açısından süt ve süt ürünleri tavsiye ediliyor. Aynı zamanda lifli yiyeceklerin tüketilmesi metabolizmanın da hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Çünkü lifli yiyecekler kan şekerini düzenler. Bunun aksine bal ve reçel tüketimi çok tavsiye edilmiyor. Nedeni ise kan şekerini aniden yükseltip düşürtmesidir. Ayrıca taze meyve ve çerezler de enerjinizi yükseltebilir.

İftara gelindiğinde ise yemekten önce ılık su tüketilmesi mideyi yemek yemeğe kadar oyalar, yemeğe hazırlar. Sonrasında mutlaka çorba yenilmesi gerekiyor ki mide sıvı yiyecekle yumuşasın, ana yemeğe hazır olsun. Ilık su ve çorba tüketilmezse mide saatlerce aç kalmanın üzerine kuru gıdayla mide sorun yaşayabilirsiniz. İftarda aralıksız yemeğin de zararlı olduğunu söylemekte fayda var. Şöyle ki iftarta ararlıksız ve hızlı şekilde yemek yemek mide problemleriyle beraber kar şekerinizin ve tansiyonunuzun çıkmasına sebep olur. Yani uzun süren açlıktan sonra midenize yüklenmemeniz gerekiyor. Ayrıca yağlı, kızartılmış yiyecekler ve tatlılardan uzaklaşıp, sağlıklı besinler tüketmek Ramazan ayı boyunca Oruç tutmanızı kolaylaştıracaktır.

Su tüketimine geldikte ise her zaman önemli olduğu gibi Ramazan ayında da önemlidir. Çünkü vücudumuz yemek yemeden uzun süre dayabildiği halde susuzluğa dayanamaz. Ramazan ayında iftarla sahur arasında az az ama sık sık su tüketmeniz doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Ayrıca içinde su barındıran yiyecekleri de bol tüketebilirsiniz.  Siyah çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçınıp bitki çayları ya da az şekerli kompostoları tercih ederseniz bu da sizin yararınıza olacaktır.

Ramazan ayı bu yıl 13 Nisan 2021 Salı günü başlıyor. Ramazan Bayramı ise 12 Mayıs 2021 Çarşamba günüdür.

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Alle Blog-Kommentare werden vor Veröffentlichung überprüft
Başarıyla abone oldunuz!

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal 0.00 ₺
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods