Berat Kandili Ne Zaman ? Berat Kandili Anlamı Nedir?

Berat Kandili Anlamı Nedir?

Türkçede de beraat etme şeklinde kullanılan, arapça kökenli beraat kelimesinden türeyen berat, temize çıkma, borçtan kurtulma, aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma anlamına geliyor. Berat Kandili, hicri ayların sekizincisi, Mübarek ayların ikincisi olan Şaban ayının 14. günüyle 15. gününü bir birine bağlayan geceye deniliyor. Arapçada Şaban’ın yarısı anlamına da geliyor. Bu gece suçtan beraat etme, Rabbin lutfuna erme, ihsana kavuşma gecesidir.
Kur’an-ı Kerim’in 44. Duhan Suresinde Berat gecesi ile ilgili şöyle söyleniyor: “Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik”. Kur’an’ın Kadir Gecesinde inmeye başlamış, 23 senede tamamlanmıştır. Berat gecesinde ise Levh’i Mahfuz’dan, dünya semasına tamamen indirilmiştir. Buna inzal da deniyor ki arapçada aşağıya inmek anlamına gelen nuzül kelimesinden türemiştir. Anlamı indirme, indirilme demektir.
berat_kandili_ne_zaman_Berat_kandili_anlami_nedir
Hadislerinin birisinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyuruyor: “Şaban ayının 13’de dua ettim Rabbim ümmetimin üçte birini bağışladı, 14’de dua ettim ümmetimin üçte birini daha bağışladı. Şaban ayının yarısında dua ettim ümmetimin hepsini bağışladı”.
Arapçadan Altı Kitap anlamına gelen Kütüb-i Sitte’nin 4. kitabı, Sünün-i Tirmizi’de şöyle rivayet geçer: “Allah, Şaban ayının yarısında dünya semasına iner, Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok sayıda günah işleyenleri ve günahlarını bağışlar”. (Tirmizi, Sıyam, 39).  Berat Kandili gecesinde günahların, hataların, kusurların bağışlanması için af kapılarının açıldığı, insanların tövbe  edip Allah’tan beraat istedikleri bir gecedir. Beratın özünde Yüce Allah’ın rahmetine ulaşma amacı vardır.
Kandil, eski zamanlarda geceleri aydınlatan bir gereç olmuştur. İnsanlar bu gece dua ederek, yüklerinden kurtuluyor, aydınlığa çıkıyorlar. Dinimize göre kulların bilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’ın bilmesi ve bunu kayıtlara geçmesi de Berat gecesinde gerçekleşmektedir.
Bu geceyi ibadetle geçirmenin çok sevabı vardır. Berat Kandili gecesinde tutulan Oruç, kılınan namaz, okunan Kur’an, yapılan iyilik, edilen dua Allah katında kabul olunur. Aynı zamanda insanlar bu gecede yoksul, kimsesiz, öksüzleri sadakayla sevindirir, küsler ve dargınlar bu gecede barışır, birbirlerinin gönlünü alır.
Şaban ayının bu mübarek gecesi II Sultan Selim zamanından minarelerde kandil yakılmayla kandil adını almıştır. O zamana kadar böyle geleneksel bir şekilde kutlanmamıştır.
Berat Kandili 27 Mart 2021 Cumartesi gecesidir.

Leave a comment

All blog comments are checked prior to publishing
Başarıyla abone oldunuz!

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal 0.00 ₺
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods